Zvuk elektrického proudu

Pokus demonstruje nucené kmitání a rezonanci mechanického oscilátoru.

Pomůcky: cívka s jádrem (300 závitů), zdroj střídavého napětí do 30 V, struna

Cívku položíme jádrem vzhůru a připojíme ke zdroji. Strunu chytíme do obou rukou a napínáme nad jádrem cívky. Cívka napájená střídavým proudem periodicky přitahuje strunu a vyvolává její kmitání. Když napneme strunu tak, že její frekvence odpovídá frekvenci střídavého proudu, nastane rezonance a struna zní hlubokým tónem o 100 Hz.

Obráceně funguje snímač elektrické kytary, který mechanické kmitání strun přeměňuje na kmitání elektrického pole v obvodu.

Mrak v láhvi

Pokus demonstruje vznik oblačnosti.

Pomůcky: plastová láhev, voda, kus papíru, sirky/zapalovač

Do lahve nalijeme několik centimetrů vody, uzavřeme a necháme 10 minut stát. Vhodíme dovnitř kousek hořícího papíru a čekáme až dohoří. Potom lahev uzavřeme a silně zmáčknutou držíme 15 sekund. Po uvolnění se v lahvi vytvoří hustý mrak.

Vysvětlení: Po stlačení se vzduch uvnitř zahřeje a pojme velké množství vodní páry. Po uvolnění se prudce ochladí a nemůže už tolik vodních par pojmout a přebytečná pára zkondenzuje na částicích dýmu a vytvoří mrak.

Přimrzlý hrnek

Pomůcky: hliníkový hrnek s rovným dnem, skleněná destička. led, sůl

Na mokrou skleněnou desku položíme hrnek, do něho nasypeme kousky ledu a posypeme je solí. Za chvíli hrnek ze sklu přimrzne.

Vysvětlení: Sůl snižuje teplotu tání ledu, led rychle taje a odebírá skupenské teplo tání hrnku a přes něj i vodě pod ním, která naopak tuhne.

Neobyčejná sklenice

Udržení vody v nádobě díky povrchové vrstvě.

Pomůcky: libovolná nádoba, stahovací gáza, lepidlo (chemoprén), list papíru

Na nádobu nalepíme čtverec gázy a ostřihneme okraje a necháme uschnout. Sklenici naplníme po okraj vodou a otočíme. Voda samozřejmě vyteče. Poté nádobu znovu naplníme, přiložíme list papíru, otočíme dnem vzhůru a papír opatrně odstraníme. Voda zůstane v nádobě!

Vysvětlení: Povrchová vrstva vytvoří v okách gázy blány, na něž působí atmosférická tlaková síla, která udrží vodu ve sklenici.

Vzájemné silové působení dvou cívek

Cívku uchopíme do pravé ruky tak, že ohnuté prsty ukazují směr elektrického proudu v jejích závitech. Odtažený palec pak ukazuje severní pól cívky.

Takhle zní Ampérovo pravidlo pravé ruky, které nám popisuje směr magnetického pole cívek, kterými prochází elektrický proud.

Vzájemné silové působení cívek

Celý příspěvek