Pomůcky: transformátor (600/600 závitů, 2 A), dvoucestný usměrňovač s vyhlazovací filtrem, silný drát, kádinka, roztok CuSO4 nebo NaCl
Sestavíme obvod, jeden vodič ponoříme do roztoku a druhý umístíme nad hladinu, pomocí izolovaného držáku nebo pomocí zvedání kádinky vodič posouváme dolů.
1. Elektrolyt je anoda
Elektrický proud začne procházet až při kontaktu elektrody a elektrolytu. Elektrolyt se bude zahřívat až na teplotu varu, dojde k jeho rozkladu a vypařování, ale elektrická oblouk se nezapálí, protože teplota nedosáhne potřebné hodnoty k termoemisi elektronů.
2. Elektrolyt je katoda
V tomto případě dojde při přiblížení k zahřívání pevné elektrody na vysokou teplotu. Elektrolyt začne vřít a na elektrodě dojde k termoemisi elektronů a zapálení oblouku. Dalším zasouváním elektrody do elektrolytu budou vznikají vodní páry oddalovat plazma výboje od elektrolytu a umožní hoření oblouku i několik cm pod hladinou. Může dojít k tavení elektrody.
3. Jako jednocestný usměrňovač
Pokud připojíme elektrody ke střídavému napětí, dojde k přerušovanému zapalování elektrického oblouku, bude tedy hořet v půlperiodě, kdy je elektrolyt kladný a elektroda záporná. Oblouková výboj bude fungovat jako jednocestný usměrňovač.