Elektrolytický motor využívá vlastností elektrolytu a demonstruje Lorentzovu sílu.
Elektrolytický motor I
Pomůcky: cívka s jádrem (300 závitů), 2 zdroje stejnosměrného napětí 6 V (baterie), miska, kovový pásek, chlorid sodný
Kovový pásek stočíme do kruhu a vložíme po obvodu do misky a misku naplníme vodu s vysokým obsahem soli. Misku postavíme na cívku a zapojíme vodiče – k prvním zdroji napětí připojíme cívku, první vodič druhého zdroje připojíme k pásku v misce a druhý ponoříme do středu misky.
Voda v misce se začne točit dokola, směr můžeme změnit přepólováním jednoho obvodu. Osolená voda tvoří elektrolyt, kterým procházím proud mezi páskem a vodičem ve středu. Nabité ionty v elektrolytu se pohybují v magnetickém poli cívky, jehož indukční čáry jsou kolmé na hladinu i směr pohybu iontů. Na ionty působí Lorentzova síla a zakřivuje jejich trajektorii, čímž způsobuje kroužení.
Elektrolytický motor II
Na válcový magnet umístíme kádinku s asi 35% kyselinou sírovou. Do měděného mezikruží přiletujeme zinkový kruh a to celé přilepíme zespodu na uřezané dno pet lahve. Takto vytvořenou „loďku“ vložíme do kádinky.
Pozorujeme, že lodička se začala otáčet jedním směrem, zatímco elektrolyt opačným. Ponořením loďky do kyseliny se uzavře zkratový obvod s Voltovým článkem. Vnější obvod je spoj měď-zinek. Měď je kladným pólem článku a zinek záporným, takže proud prochází od okraje do středu, v elektrolytu je směr opačný.